https://www.shelbysavingsbank.com/

2017 Poultry Festival Photography Show Winners

October 7, 2017 - This year’s photography show was a huge success! All the entries were exceptional and the judges certainly had a tough group of photos to work with. Thanks to all the competitors and volunteers for their interest and hard work.

A very special thanks to Dr. Charles R. Collard and his staff, for their support and help in converting the optical clinic to a photo gallery and the members of the Piney Woods Photographic Society for helping to host the exhibit and greet all those who attended.

Adults Animals
1st place - Janice Carter
2nd place - Janice Carter
3rd place - Bobbie Jean Wood
Honorable Mention - James Forbes, Joyce Flora
 
Adults Urbans
1st place - James Forbes
2nd place - Joyce Flora
3rd place - Bobbie Jean Wood
Honorable Mention - Laura Lindsey

Adults Flowers
1st place - Janice Carter
2nd place - Sharon Peace
3rd place - Lea Ann Robertson
Honorable Mention - Billie Jones

Adults Fine Art
1st place - Bobbie Jean Wood
2nd place - Donna Holt
3rd place - Bobbie Jean Wood
Honorable Mention - Billie Jones

Adults Digital Manipulation
1st place - Tori Baker
2nd place - Janice Carter
3rd place - Janice Carter
Honorable Mention - LaDonna Kennon

Adults Poultry
1st place - Bobbie Jean Wood
2nd place - LaDonna Kennon
3rd place - Cheryl Speedy
Honorable Mention - Bobbie Jean Wood

Adults Scenics
1st place - James Heiman
2nd place - Bobbie Jean Wood
3rd place - Bobbie Jean
Honorable Mention - Jonathan Liker

Adults People
1st place - Tori Baker
2nd place - Bobbie Jean Wood
3rd place - Tori Baker
Honorable Mention - Lea Ann Robertson

Adults Best of Show - Janice Carter of San Augustine, TX
Adults People's Choice - John Piersol of Center, TX

Youth Fine Arts
1st place - Sam McSwain
2nd place - Megan Dunn
3rd place - Haven Heiman
Honorable Mention - Haven Heiman

Youth People
1st place - Aliyah Nash
2nd place - David Baron
3rd place - Samuel Huerta
Honorable Mention - Kayarra Emerson

Youth Animals
1st place - Megan Dunn
2nd place - Ivan Arius
3rd place - Megan Dunn
Honorable Mention - Lexi Moody

Youth Flowers
1st place - Sam McSwain
2nd place - Emma Locke
3rd place - Jose Bueno
Honorable Mention - Emma Locke

Youth Scenics
1st place - Patty Fountain
2nd place - Emma Locke
3rd place - Hzel Diaz
Honorable Mention - Brianna Redmon, Christina Stotts

Youth Digital Manipulation
1st place - Jamarh Johnson
2nd place - Jose Bueno
3rd place - Megan Dunn
Honorable Mention - Samuel Huerte

Youth Poultry
1st place - Jan Leyva
2nd place - Jose I. Barreuta
3rd place - Jan Leyva
Honorable Mention - Megan Dunn

Youth Best of Show - Megan Dunn of Center, TX
Youth People's Choice - Sam McSwain of Center, TX

Children People
1st place - Brooklyn Scates
2nd place - Kelsi Wood
3rd place - Kelsi Wood
Honorable Mention - Anna Lewis, Emma Wilburn, Hannah Ross

Children Fine Art
1st place - Lucinda David
2nd place - Emma Wilburn
3rd place - Anna Lewis
Honorable Mention - Emma Wilburn, Brooklyn Scates, Anna Lewis

Children Scenics
1st place - Anna Lewis
2nd place - Emma Wilburn
3rd place - Emma Wilburn
Honorable Mention - Kelsi Wood

Children Flowers
1st place - Kelsi Wood
2nd place - Emma Wilburn
3rd place - Emma Wilburn
Honorable Mention - Kelsi Wood, Michelle Gomez, Lucinda David

Children Animals
1st place - Lucinda David
2nd place - Kelsi Wood
3rd place - Michelle Gomez
Honorable Mention - Emma Wilburn, Kelsi Wood, Hannah Ross, Brooklyn Scates, Lucinda David, Michelle Gomez

Children Poultry
1st place - Kelsi Wood
2nd place - Kelsi Wood

Children Urbans
1st place - Emma Wilburn
2nd place - Emma Wilburn

Children Best of Show - Lucinda David of Joaquin, TX
Children People's Choice - Kelsi Wood of Joaquin, TX