https://www.shelbysavingsbank.com/

Shelbyville Middle School Academic UIL District 22AA Results

December 20, 2017 - Shelbyville Middle School students competed in the District 22AA Middle School Academic UIL Meet held at San Augustine on December 11th and 13th.

Receiving awards from Shelbyville:

1st Place
Celeste Holloway - Art Smart 7/8
Liela Klein - Editorial Writing 6
Jeremiah Davis - Impromptu Speaking
Kason Parker - Maps. Graphs & Charts 6
Eli Taylor - Maps, Graphs & Charts 8
Kason Parker - Mathematics 6
Kason Parker - Number Sense 6
Abigayle Shofner - Number Sense 7
Kiana Bennett - Number Sense 8
Liela Klein - Oral Reading 6
Jaelyn Crawford - Spelling 8 
Maps, Graphs & Charts 6 Team - Kason Parker, E. J. Hendrix, James Spencer
Maps, Graphs & Charts 8 Team - Eli Taylor, Ta’Larrian Lister, Ja’Kory Standley
Number Sense 6 Team - Kason Parker, Nakyia Swindle, Lanie Bass
Number Sense 7 Team - Abigayle Shofner, Kendall Murry, Aubree Camp
Number Sense 8 Team - Kiana Bennett, Naomi Caporali, Shane Schilder
Science II Team - Dylan Jones, Shane Schilder, Eli Taylor 
Spelling 8 Team - Jaelyn Crawford, Vincent Martinez, Tyler Merriman

2nd Place
Dawson Jackson - Dictionary Skills 8
Ava Silva - Oral Reading 7
Eli Taylor - Science II
Art Smart 7/8 Team - Avery Faulkner, Giselle Hernandez, Celeste Holloway, Chloe Musico, Neena Smith
Calculator Applications 8 Team – Lexi Fleming, Makayja Horton Tyler Merriman
Mathematics 6 Team - Eli Ferguson, Alexis Lout, Kason Parker
Spelling 6 Team – Eli Ferguson, Tamryn Murphy, Jamarria Wright

3rd Place
Jayda Hopkins - Calculator Applications 7
Naomi Caporali - Number Sense 8
Lieza Klein - Oral Reading 8
Jamarria Wright - Spelling 6
Rebekah Powell - Spelling 7
Calculator Applications 6 Team - Eli Ferguson, Lexi Lout, Kason Parker
Calculator Applications 7 Team - Ava Silva, Maggie Turk, Jayda Hopkins
Dictionary Skills 6 Team - Tamryn Murphy, Rileigh Powell, Thomas Powell
Dictionary Skills 7 Team - Ta-Una Allen, Jayda Hopkins, Katelynne Risinger
Dictionary Skills 8 Team - Kiana Bennett, Giselle Hernandez, Dawson Jackson
Mathematics 8 Team - Shane Schilder, Naomi Caporali, Kiana Bennett

4th Place
Kendall Murry - Number Sense 7
Eli Taylor - Oral Reading 8
Dylan Jones - Science II

5th Place
Makayja Horton - Calculator Applications 8
Tamryn Murphy - Dictionary Skills 6
Kiana Bennett - Dictionary Skills 8
Jamarria Wright - Ready Writing 6
Chloe Musico - Ready Writing 7
Nathaniel Devers - Social Studies 6
Eli Ferguson - Spelling 6 

6th Place
Avery Fulkner - Art Smart 7/8
Ethan Wood - Chess Puzzle 6-8
Ta-Una Allen - Dictionary Skills 7
Aubree Camp - Editorial Writing 7
E. J. Hendrix - Maps, Graphs & Charts 6
Gracie Leach - Maps, Graphs & Charts 7
Ja’Kory Standley - Maps, Graphs & Charts 8 
Shane Schilder - Mathematics 8 
Nakyia Swindle - Number Sense 6
Gracie Leach - Science I
Tamryn Murphy - Spelling 6

One Act Play
Best Actress – Ionnia Hubbard
All Star Cast – Emily Bautista
All Star Cast – Kendall Murry
All Star Cast – Ava Silva
Honorable Mention All Star Cast – Eli Taylor