June 12, 2019 - Shelbyville ISD recently announced 2019 scholarship recipients and they are as follows:
Mattison Mae Clay - Shelby County Aggie Moms; Shelby County Area Go Texans; Bone Hill Foundation; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; SHS Band Boosters
Samantha Mamie Ferrebee - Shelby County Aggie Moms; Bone Hill Foundation; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Shelby County Farm Bureau; Deep East Texas Electric Co-op, Inc.
Loren Elaine Vandrovec - Stephen F. Austin Academic Excellence Scholarship; Toletha Furlow Memorial; Shelby County Area Go Texans; Shelby County Bass Anglers; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Shelbyville Athletic Booster Club; Eastex Telephone Co-op, Inc. Scholarship; Deep East Texas Electric Co-op, Inc.
Hannah Grace Jamison - Stephen F. Austin Academic Excellence Scholarship; Dean Gold Scholarship – Baylor University; Xi Epsilon Rho Scholarship; Shon Lout & J.T. Lout Memorial; Sam Houston Masonic Lodge #32; Stanley Burgay Memorial; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Shelbyville Lions Club; Shelbyville United Methodist Church; Shelby County Farm Bureau; Buddy Metcalf Memorial; Fred & Reba McLeod Memorial; Deep East Texas Electric Co-op, Inc.
Paige Elaine Shedd - Panola College Leadership Scholarship; Toletha Furlow Memorial; Shelby County Area Go Texans; Bone Hill Foundation; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Shelbyville Athletic Booster Club; Deep East Texas Electric Co-op, Inc.; Deep East Texas Softball Umpires Association
Jasmine Nicole Osby - Toletha Furlow Memorial; Bone Hill Foundation; Farmers State Bank; #32 Strong Event Planning Scholarship; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Shelbyville Athletic Booster Club; Mangum Funeral Home Scholarship; The Next Young Star; Timpson Ministerial Alliance; SHS Band Boosters; Shelby County Cruisers
Brisa Martinez - Panola College Leadership Scholarship; Lewis H. Pool Scholarship – Panola College; Shelby County Area Go Texans ; Bone Hill Foundation; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; The Dragon Yearbook Scholarship
Kiersten Elizabeth-Marie Turner - Shelby County Area Go Texans; Bone Hill Foundation; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Citizen Bank Scholarship; Shelby County Chamber of Commerce
Jacobi Zaier Jackson - East Texas Baptist University Scholarship; Cathy Fields Memorial; Toletha Furlow Memorial; Octavian Burrell #32 Strong Scholarship; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; East Liberty Educators Scholarship; SHS Band Boosters
Elizabeth Michell Arnold - W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
H’Leighen Jerome McClelland - Cathy Fields Memorial; Bone Hill Foundation; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Daszella Moore Scholarship; Shelbyville Athletic Booster Club; Timpson Ministerial Alliance; SHS Band Boosters
Kurtrick James Allen - Cathy Fields Memorial; Toledo Bend Retired Teachers Association; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Shelbyville Athletic Booster Club; Shelbyville Lions Club; Eastex Telephone Co-op, Inc. Scholarship; Lily of the Valley Church of God In Christ; Deep East Texas Electric Co-op, Inc.; SHS Band Boosters; Cecily Memorial Scholarship
Trevor Lane Wilburn - Panola College Band Scholarship; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Alexis Jade Burns - Red River Scholarship – LSUS; Heritage Achievement Foundation; James Robert Woodfin Scholarship; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Heritage Land Bank; Shelbyville Lions Club; Shelbyville United Methodist Church; Deep East Texas Electric Co-op, Inc.; Daughters of the Republic of Texas; William Carroll Crawford Chapter
Alexis Breanna Risinger - Bone Hill Foundation; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Roughrider Scholarship Foundation; Howell and Pam Howard
Bailey Shane Adkison - W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Savannah Lynn Bass - Shon Lout & J.T. Lout Memorial; Bone Hill Foundation; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Sierra Nicole Battles - W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Alexis Jean Berry - Panola College Band Scholarship; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Cecily Memorial Scholarship
Brittany Nicole Bloodgood - W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Amber Youllette Bluford - W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; East Liberty Educators Scholarship
Jakivian Deondray Calhoun - Eula Sparks Family Scholarship; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Hunter Austin Casey - W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Macy Lynn Cheshire - W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Trace Brentley Clark - Panola College Rodeo Scholarship; Xi Epsilon Rho Scholarship; Shon Lout & J.T. Lout Memorial; Shelby County Area Go Texans; Bone Hill Foundation; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Shelbyville Athletic Booster Club; Buddy Metcalf Memorial; Fred & Reba McLeod Memorial
Max Adron Emanis - W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
James Cole Ferguson - Bone Hill Foundation; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Shelbyville Athletic Booster Club; Fred & Reba McLeod Memorial
Matthew Stephen Gamble - Darren Wilson Memorial; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Center Noon Lions Club
Alyesha Reonna Nicole Gatlin - Eula Sparks Family Scholarship; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Sawyer Miles Hendricks - Panola College Leadership Scholarship; Sam Houston Masonic Lodge #32; Octavian Burrell #32 Strong Scholarship; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Shelbyville Athletic Booster Club; Shelby Savings Bank
Jorge Hernandez, Jr. - W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Harley Layne Hinton - W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Kelsey Leigh Jones - Panola College Band Scholarship; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Micheal William Juarez - W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Myka Ian Chase Martinez - Shelbyville United Methodist Church
Stephin Robyn Moore - W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Eastex Telephone Co-op, Inc. Scholarship
John Anthony Quintero - Panola College Band Scholarship; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Chesnee Catherine Raymond - Shon Lout & J.T. Lout Memorial; Cathy Fields Memorial; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Rosa Pena, My Story Isn’t Over Yet Scholarship; Deep East Texas Electric Co-op, Inc.; Cecily Memorial Scholarship
Faith Renel Ridgeway - Panola College Leadership Scholarship; Panola College Bone Hill Scholarship; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Daszella Moore Scholarship; Shelbyville Athletic Booster Club; Deep East Texas Softball Umpires Association
Jaiden Marie Rose - W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Seth Brandon Sanders - Panola College Drama Scholarship; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Yasman Eleise Standley Swindle - W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Diana Rene Valencia - W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Claudia Mirena Vazquez-Manuels - W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Hailey Anne Wagstaff - W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Jada Bitia Michelle Williams - W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial
Jordan Gage Williams - Shelby County Bass Anglers; Stanley Burgay Memorial; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial; Shelbyville Athletic Booster Club; Shelbyville Lions Club
Anaicia Zamora - Panola College Leadership Scholarship; W.I. & Eula Davis / H.H. & Mavet Neilson Memorial